Bir Bilgiyi Hafızada Tutmak için Öneriler

Güçlü bir hafızaya sahip olmak kadar bir bilgiyi nasıl aldığınız ve hafızanıza kaydettiğiniz de hatırlayıp hatırlamayacağınızın belirleyicisi olabilir. Aşağıda hatırlamanızı kolaylaştıracak bazı öğrenme teknikleri bulabilirsiniz. 

  • Bir konuya dikkatinizi ne kadar verirseniz o konu hafızanızda o kadar uzun süre canlı kalacak ve hatırlamanız kolay olacaktır. Bu nedenle bir şeye dikkatinizi vermek istediğinizde, çevrenizde dikkatinizi dağıtacak diğer uyaranları olabildiğince azaltmaya çalışabilirsiniz. Bir Bilgiyi Hafızada Tutmak için Öneriler 
  • Hafızanıza kaydettiğiniz bir bilgiyi hatırlatacak bir çağrışım nesnesini trafik işareti gibi kullanabilirsiniz. Örneğin, bir telefon numarasını ezberlerken o numarayı size çağrıştıracak mesela doğum tarihiniz, kapı numaranız gibi numaralar ile ezberlemeye çalışabilirsiniz. 
  • Gerekli gereksiz birçok şeyi ezberlemeye çalışmak, kaydedilen bilgilerin hatırlanmasını zorlaştıracaktır. Öncelikli olan bilgileri tespit ederek, bunlara odaklanmak faydalı olacaktır. 
  • Öğrenilen bir şey beş duyumuzun her birine ne kadar çok hitap ederse o kadar kolay öğrenilir ve hatırlanır. Mesela teorisini okuduğunuz birinin kitaptan resmini hatırlamak, anlatılan bir araştırmanın grafiğini görmek daha kalıcı bir öğrenme sağlayacak ve hatırlamak daha kolay olacaktır. 
  • Öğrendiğiniz bir bilgi ile ilgili çarpıcı, akılda kalıcı hayaller ya da imgeler oluşturun. Hatırlamak istediğinizde bu hayalleri ve imgeleri hatırlamaya çalışın. 
  • Aklınızda tutmanız gereken bilgiyi mümkün olduğunca somutlaştırın. 
  • Bilgiler arasında ilişki kurun. Öğrendiğiniz bir şeyin daha önce okumuş, görmüş, yaşamış olduğunuz şeylerle, tanıdığınız insanlarla bağlantılarını düşünün. Böylece çağrışım yoluyla hatırlamanız kolaylaşır. 
  • Öğrenmenin sonrasında yapacağınız bir iki tekrar ya da hatırlama denemesinin mucizevi etkileri olabilir. Bir bilgiyi öğrendikten kısa bir süre sonra hatırlamaya çalışmak ve unuttuysanız tekrar öğrenmek, sonrasında (ertesi gün ya da sınav zamanı) hatırlama ihtimalinizi oldukça artırır. Unutkanlığınızın nedenlerinden emin olamıyorsanız ve gündelik yaşamınız unutkanlıktan belirgin biçimde etkileniyorsa bir uzmandan yardım alabilirsiniz. .