Hayattaki Hedefimiz Nedir?

Hedefin olmadan ders çalışmak, gideceğin yer belli değilken elinde pusula ile ortalıkta koşturmaya benzer. Öncelikle, Hedefini koy ve arkasında dur!

Biraz önce paradigmamızı, motive olup ders çalışmaya başlamaktan, ders çalışıp hedeflerimize ulaşmaya çevirdik.

Bu noktada “e peki nasıl çalışmaya başlayacağız” gibi bir soru söz konusu bile değil, motivasyon kelimesi bu denklemde yok ve o noktayı çoktan egale ettik. Asıl problem düzenli çalışıp uzun dönemde hedeflerimize nasıl ulaşacağımızdır.

Düzenli çalışmamamızın ve işleri yarıda bırakmamızın nedeni emeklerimizin karşılığında anında ödül alamamanızdır. Diyelim 100 soru çözdünüz veya bir konu bitirdiniz, e peki sonra? Harcadığınız iki saat size ne kattı? Ne kadar geliştiniz?

Yoldan çıkmamak için zihninizin tek ihtiyacı olan şey ilerlediğinizi gösteren bir işaretin olmasıdır.

Bir sonraki sınavda daha iyi sonuçlar almak veya daha daha yüksek netler çıkarmak ilerlediğinizi gösteren işaretler olsa da, az çok sizi anladığım için bunun yeterli olmadığını biliyorum. Mobil oyunların son yıllardaki hızlı yükselişine tanık olmuşsunuzdur. Bunun nedenlerinden bir tanesi yapımcıların oyunlardaki ödül sistemlerini suistimal etmeleridir. Oyuna girdiğiniz anda havai fişekler eşliğinde, özel eşyalar ve rengarenk sandıklar ile ödüllendirilirsiniz. Oyuna alışana kadar da bu ödül bombardımanı devam eder. Bir de bakmışız ki telefonun başında saatler geçmiş.

Ödül ve ilerleme odaklı olan biz insanlar yerinde saydığımıza inandığımız taktirde kılımızı bile kıpırdatmaya üşeniriz.

Çalışma ile hedefe ulaşma yolunda tek ihtiyacımız olan şey ise bize ilerlediğimizi söyleyecek göstergelerdir. Oyunlar ve uygulamalar bu ihtiyacı seviye ve tecrübe puanları ile karşılarken bu yöntemi gerçek hayatta uygulamak o kadar da kolay değildir.

Hadi gelin ders çalışırken harcadığınız saatleri oyunlaştırıp gözle görülür somut bir boyuta çevirelim. niversite sınavına hazırlanırken bu yöntemin, Boğaziçi‘ni kazanma yolunda bana müthiş destek olduğunu belirtmek isterim.

Öncelikle kendinize bir kaç tane kavanoz edinin, evet kavanoz yanlış duymadınız. Bunlar sizin emeklerinizin fiziksel karşılığını temsil edecek. Üstlerine ister çalıştığınız ders başlıklarını yapıştırın, isterseniz de hayatta ilerleme kaydetmek istediğiniz konuları.

Bu konularda yaptığınız her çalışma ve harcadığınız her saat için de kavanozun içerisine sabit bir obje atın. Kesme şeker olabilir, bozuk para veya çakıl taşları da uygundur, size kalmış.

Siz vakit harcadıkça hem gelişmeye devam edeceksiniz hem de bu kavanozlar emekleriniz karşılığında yavaş yavaş dolmaya başlayacak.

Eskiden derse başlamak için motivasyon arayan sizler artık hedeflerinize ve azimle doldurduğunuz kavanozlara odaklanacaksınız, ta ki hedeflerinize varana kadar.

Ve bir gün anlayacaksınız ki hayatınız bu kavanozları doldurmakla geçen maceralardan ibaret. Geride dolu kavanozlarla bezenmiş bir hayat bırakmak ise sadece sizin elinizde.