DİSGRAFİ ROBOTİK EL (DÜNYADA BİR İLK)

prev next

Öğrenme bozukluklarından biri olan disgrafi, yazı yazamama durumudur. Ancak bu durum çocukta zeka geriliği veya ciddi gelişim bozukluğu olduğu anlamına gelmez. Aksine disgrafi problemi görülen çocukların çoğunluğunun normal veya ileri zekalı olduğu belirtilmektedir. Aynı zamanda yazı yazamama sorunu herhangi bir nörolojik soruna bağlı olmaksızın meydana gelebilir. Yazı yazma için dinleme, akılda tutabilme, anlama ve kasların düzgün çalışması gibi bir grup çalışmanın başarılı bir şekilde gerçekleşmesi gerekmektedir. Disgrafi problemi olan çocuklar motor beceri, görsel ve işitsel algı problemleri yaşarlar. Buna bağlı olarak kelimeleri yazarken harfleri yanlışeksik veya ters yazma gibi sorunlarla karşılaşırlar.

1961'den beri bir sorun olarak görülen disgrafi DAMLA ROBOTİK EL sayesinde yaklaşık 21 seansta tamamen çözülmektedir. Robotik el windows ortamında çalışan 30 word yazılımı sayesinde hızlı ve çocuğun zevk alacağı bir oyuna dönüşmektedir.

DAMLA ROBOTİK EL projemizin prototipi tamamlanmış olup. 300 saatlik test sürecindedir. Gerekli resmi başvuruları yapılmış olup test sürecini tamamladıktan sonra seri üretime geçilecektir.